Для школярів, які навчаються на непідконтрольних українській владі територіях Донбасу, створено додаткові можливості для отримання атестатів українського державного зразка, прийому на навчання до університетів, технікумів, коледжів, профтехучилищ України. Для таких випускників відкриті освітні центри «Донбас-Україна».

Освітні центри знаходяться в переміщених з території Донецької і Луганської областей вищих навчальних закладах. Перелік цих закладів можна дізнатись на сайті Міністерства освіти і науки, а також за телефонами гарячої лінії (050-550-54-11, 0-800-504-425). У таких центрах випускники Донбасу можуть подавати свою освітню декларацію, складати державну підсумкову атестацію з української мови й історії України, здавати вступні іспити. На відміну від кримчан вступники з Донбасу не матимуть квот, а будуть конкурувати в межах державного замовлення.Через центри "Донбас-Україна" абітурієнти з Донбасу можуть поступати як за результатами ЗНО, так і за спрощеною процедурою. В останньому випадку вступникам не потрібно мати ні українського паспорту, ні ідентифікаційного коду. Вони за кілька днів можуть здати державну підсумкову атестацію (ДПА) і отримати документ державного зразка про середню освіту в освітніх центрах "Донбас-Україна", після чого одразу здавати іспит в університети, технікуми, коледжі та їх структури.

Отже, через центр "Донбас-Україна" можуть вступати три категорії вступників:

  • 1) абітурієнти, що мають український атестат та відповідні сертифікати ЗНО. Вони можуть вступати до будь-якого навчального закладу України, за усіма доступними процедурами. В тому числі, незалежно від того, на який бал абітурієнт з Донбасу здав ЗНО, за ним зберігається право вступати за спрощеною процедурою.
  • 2) абітурієнти, що мають документ державного зразка - атестат або свідотство (якщо вступають на базі 9-ти класів) - але не здавали ЗНО. В такому разі вступ відбувається за вступними випробуваннями, які перераховані у правилах прийому до визначених навчальних закладів. За цією процедурою абітурієнти можуть вступати до навчальних закладів Донецької і Луганської областей та до переміщених вищих навчальних закладів, що знаходяться у Києві, Вінниці, Дніпрі, Кривому Розі, Сумах, Харкові.
  • 3) абітурієнти, які не мають українського атестату та не складали ЗНО. Такі вступники на базі центрів “Донбас-Україна” проходять за спрощеною процедурою державну підсумкову атестацію та отримують відповідну довідку. У довідці вказується за всіма предметами, що є в переліку, слово «атестовано», але за державну підсумкову атестацію буде ставитися дві оцінки - за українську мову і історію україни. Ці дві оцінки - підстава для вступу до вищого навчального закладу, середній бал атестату розраховується як середнє арифметичне від цих оцінок. Вищий навчальний заклад сам встановлює третій екзамен, відповідно до своїх правил прийому. Таким чином вони складають ще один вступний іспит.

Вступники з неконтрольованої частини Донбасу потрапляють в загальний конкурс та, в залежності від конкурсного балу, проходять або на місця державного замовлення, або на місця контракту. Кожен, хто не зможе отримати бюджетне місце у виші, матимуть час та можливість також подати документи до коледжу, технікуму або ПТУ. Прийом документів на навчання за кошти державного бюджету проводитиметься до 27 липня, зарахування на державні місця відбувається до 6 серпня, а вступ та зарахування на контрактні місця, а також на заочну форму навчання відбуватиметься до 20 вересня.

Абітурієнтам з Донбасу важливо пам’ятати – протягом трьох місяців після їх успішного зарахування до університетів вони повинні отримати усі документи, які за звичайною процедурою подаються при вступі. Йдеться про атестат, паспорт та ідентифікаційний код. Без ідентифікаційного коду студент не зможе отримати стипендію, крім того, затримка з оформленням потрібних документів може стати підставою для відрахування.

З отриманням усіх документів та іншими проблемами вступу абітурієнтам з Донбасу допомагатимуть освітні центри "Донбас-Україна". На їх базі студент зможе отримати реальний атестат замість довідки та усі необхідні консультації щодо отримання паспорту (якщо він потрібен по віку) та ідентифікаційного коду.